Kultura.rze.pl

Wydarzenia:
- Dziś: 0
- Najbiższe 7 dni: 0
- W weekend: 0

Koncert Dawnej Muzyki Pasyjnej z cyklu Muzyka Wielkiego Tygodnia - Recenzja
19 marca 2008


18 marca w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie odbył się kolejny koncert cyklu Muzyka Wielkiego Tygodnia „ Jezusa Judasz przedał za pieniędze nędzne, Bóg Ociec Syna zesłał na Zbawienie duszne...”


Tak opisują mękę i śmierć Chrystusa słowa Żołtarza Jezusowego - wspaniałego psałterza zawierającego piętnaście rozmyślań o Bożym umęczeniu.
Od tego wszystko się zaczęło. Chrystus został pojmany, okrutnie ubiczowany, wywiedzony na drogę krzyżową, poniósł śmierć na Krzyżu i Zmartwychwstał. Wszystko to dla nas, abyśmy mieli życie wieczne.

Wielki Tydzień to czas szczególny i w owym czasie w gościnnych progach Bernardyńskiej świątyni zabrzmiała dawna muzyka pasyjna. Przepiękne treści staropolskich tekstów przeplatała muzyka organowa. Słuchacze mieli okazję wyciszyć się i pełniej przygotować do przeżycia Triduum Paschalnego. Marek Stefański wprowadził publiczność w klimat dawnych wieków przepięknymi utworami zaczerpniętymi min z Tabulatury Jana z Lublina, z Tabulatury Warszawskiej oraz "Ave Crucis" Mikołaja z Krakowa.
Również dla nas, jako dla wykonawców było to głębokie przeżycie , gdyż czas i miejsce były wyjątkowe. Wspaniałe Sanktuarium, a w nim Matka Boża Rzeszowska, patronka naszego miasta. U Jej stóp złożyliśmy nasz śpiew.

To Ona - Matka Jezusa pojawia się wyraziście w pieśniach pasyjnych. Jej cierpienie jest ogromne i to do Matki właśnie zanosimy nasze prośby, troski i kłopoty śpiewając we fragmencie Żołtarza: " ...Jezusow Żołtarz czcijcie i często śpiewajcie, Maryję pozdrawiajcie, k′ Niej się uciekajcie. Maryja przez boleści, któreś jęś cierpiała oddal od nas złości, daj wieczne radości..."

Osobiście długo zastanawiałam się jaką znaleźć receptę na ten utwór, mimo iż Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli od dawna ma go w swoim repertuarze. Szukając sposobu doszłam do wniosku, że z roku na rok dorastamy coraz bardziej do muzyki dawnej, a podstawą jest najpierw modlitwa a potem szata muzyczna, w którą ubrana jest treść. To moje i zespołu osobiste doświadczanie duchowo - muzyczne. To obcowanie z obrazem, który jawi się w wyobraźni pod wpływem tekstu, oczami duszy widzimy to cierpienie na które Bóg zesłał Swego Jedynego Syna i zrobił to dla nas. Muzyka potęguje emocje, zwłaszcza gdy treść jest równie żywa i rzeczywista, tak jak męka, śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie.

Pragniemy gorąco podziękować organizatorom, że dane nam było wziąć udział w tym koncercie. Projekt Filharmonii Rzeszowskiej Muzyka Wielkiego Tygodnia to wspaniały pomysł i mam nadzieję, że myśl będzie kontynuowana a słuchaczy będzie przybywać z roku na rok. Podziękowania składamy również na ręce Ojca Rafała Klimasa za gościnność i możliwość zorganizowania koncertu w Sanktuarium, które dla nas Rzeszowian znaczy bardzo wiele.
Dziękujemy chórowi Collegium Musicum za wspólne przeżywanie treści Wielkiego Tygodnia.

Stojąc u progu Świąt Wielkiej Nocy życzymy wszystkim po staropolsku "Wskrzeszenie Zbawiciela swego chwal każdy człowiek myślą wesołą, bo noc tę oświecił a z ciemności światło uczynił.
I my wesołymi głosami swymi społem z anjoły śpiewajmy Jemu, a niechże się ziemia raduje bo Pan stworzenia wszego z grobu powstał"


Błogosławionych Świąt
Barbara Bator i Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli
Nick
Treść komentarza
Wpisz ciąg znaków z poniższego obrazka
Kod obrazka