Kultura.rze.pl

Wydarzenia:
- Dziś: 0
- Najbiższe 7 dni: 0
- W weekend: 0

Ksiądz
27 czerwca 2011
Produkcja: USA
Rok produkcji: 2011
Gatunek: Akcja, Horror
Reżyseria: Scott Charles Stewart
Scenariusz: Cory Goodman

Po stuleciach brutalnej wojny, ludzie pokonali swojego największego wroga - wampiry. Pozostałe przy życiu potwory zostały odesłane do odizolowanych rezerwatów, a ludzie znaleźli schronienie w murach miast rządzonych przez Kościół. Księża - wyszkoleni wojownicy biorący udział w wojnach z wampirami, wykonują teraz podrzędne prace i żyją w odosobnieniu oznaczeni tatuażami i unikani przez sąsiadów. Kiedy weteran walk, Ksiądz otrzymuje informację o porwaniu przez wampiry 18-letniej dziewczyny, prosi o zezwolenie wyruszenia jej na ratunek. Władze kościelne odrzucają jednak jego prośbę. Łamiąc wszystkie przysięgi, Ksiądz wyrusza na poszukiwania siostrzenicy. Do jego krucjaty dołącza narzeczony porwanej oraz była wojowniczka, Kapłanka posiadająca niezwykłe umiejętności sztuk walki. Wkrótce wszyscy troje odnajdują pustynne miasto Jerycho i odkrywają oznaki nowego przerażającego zagrożenia.


Ekranizacja "Księdza" powstała na podstawie serii kultowych komiksów manhwa, co już jest dobrym powodem aby budzić kontrowersje, protesty i sprzeciwy fanów wersji rysowanej. Nie inaczej było właśnie z filmem Scotta Charlesa Stewarta. Zarzucono mu, jak zwykle w takich przypadkach", zniszczenie legendy komiksu, odejście od oryginału, uproszczenia itd. itp. Nie znalazł się chyba taki, który by dogodził miłośnikom komiksów ponieważ ich wyobrażenie o historii i bohaterach prawie zawsze będzie się różnić od wykalkulowanej i okrojonej wizji reżysera i producentów. Papier przyjmie wszystko, a taśma filmowa już niekoniecznie. Choćby z tego względu że jest o wiele droższa i z tym oraz z kosztami ogółem filmowcy muszą się liczyć najbardziej. To niestety ma najczęściej negatywny wpływ na efekt końcowy. W przypadku "Księdza" jestem wolny od porównań ponieważ nie miałem okazji poznać komiksu. Poznałem wcześniej kilka opinii na temat filmu i jestem zaskoczony aż tak jego słabym przyjęciem. Być może w stosunku do rysowanego pierwowzoru odbiega jakością ale jeżeli brać pod uwagę sam film to wcale nie jest źle. Na pewno nie jest to kino do jakiego nas przyzwyczajono. Nie ma hord zakrwawionych zombi, które wyłażą z każdego kanału i ciemnego zaułku, nie ma wszędobylskiej masakry. To film bardzo klimatyczny, kameralny. Można nawet powiedzieć że spokojny. Na pewno nie obejrzycie jaskrawej jatki gdzie krew i wnętrzności wypełniają cały ekran. Może właśnie z tego powodu "Księdza" tak trudno sklasyfikować i ocenić. Oczywiście nie jest tak, że nic się nie dzieje a my mamy półtorej godziny oglądać egzystencjonalne problemy i przemyślenia kolesia z krzyżem na czole. Dzieje się dość dużo i w fajny sposób. Apokaliptyczna wizja świata umęczonego wojną ludzi z wampirami wygląda bardzo efektownie i... przygnębiająco. Zamiast wyzywającej i krzykliwej stylistyki zdecydowano się na minimalizm. Mimo to jest wiele bardzo efektownych i dynamicznych scen. Fakt że na ich nadmiar nie można narzekać a narracja w większości jest spokojna i senna ale aż tak bardzo to nie przeszkadza. Bardziej irytuje wtórność i taka oczywistość historii. OK, oparta na komiksie więc twórcy niewiele mieli do powiedzenia ale mimo wszystko. Ta wyświechtana walka dobrego ze złym, bohaterska postawa, niepokonany mściciel, wybawca ludzkości. Zauważalny jest też brak napięcia. Wygląda to tak jakby reżyser usiadł i na minimalnych emocjach opowiedział historie o ludziach i wampirach. Wizualnie wysmakowaną ale jednak bez werwy i takiego filmowego "kopa". Aktorsko też bez szału. Paulowi Bettany jak zwykle do twarzy w kapturze - poza tym nic więcej, z Karla Urbana taki czarny charakter jak z Alicji w krainie czarów a kompan Księdza chyba miał Mroczki(Mroczków) przed oczami. Kukła w którą ktoś bez rezultatu próbował tchnąć trochę życia.


"Ksiądz" jest przykładem wielkiego widowiska bez wielkiego widowiska. Z jednej strony potężne scenerie i pokraczne wampiry a za chwilę cisza, spokój i długa droga. Nietypowy film.

Marcin Kawa, FilmNewsNick
Treść komentarza
Wpisz ciąg znaków z poniższego obrazka
Kod obrazka