Kultura.rze.pl

Wydarzenia:
- Dziś: 0
- Najbiższe 7 dni: 0
- W weekend: 0

Wywiad rze.pl: "Manga- moja pasja"
11 września 2006

Wywiad z z Zofią Gwóźdź.


Wywiad rze.pl to stały cykl wywiadów z mieszkańcami Rzeszowa-rozmowy o ich pasjach, osiągnięciach i marzeniach.rze.pl :Na początek może przybliżysz nam czym jest manga?
Z.G.:Manga jest to japoński komiks charakteryzujący się specyficzną kreską oraz klimatem. Najczęściej jest czarno-biała, rysunek jest przede wszystkim linearny, płaszczyzny wypełniane są za pomocą rastrów. Mangowe postaci są charakterystyczne: duże oczy, szczupła sylwetka. Niektórzy rysownicy posuwają się do dalekiej deformacji. Jednak istnieją także wyjątki, w których bohaterowie przedstawiani są realistycznie.rze.pl :Skąd takie zainteresowanie ?
Z.G.:Wszystko zaczęło się od anime - animowanego odpowiednika mangi . W szkole podstawowej zaczęłam oglądać serial "Sailor Moon", w Polsce znany bardziej jako "Czarodziejka z księżyca". Wtedy jeszcze nie wiedziałam co to jest manga. Moja wiedza na ten temat wzrosła gdy zaczęłam kupować magazyn "kawaii" w całości poświęcony mandze i anime. Poznałam wiele nowych tytułów i zaczęłam się tym interesować na poważnie. Moje pierwsze rysunki w stylu mangowym powstały gdy oglądałam "sailor Moon". Z początku naśladowałam sposób rysowania znanych japońskich rysowników m.in. Naoko Takeuchi, autorki "sailor Moon" oraz później Yoshiyukiego Sadamoto, autora mangi "Neon Genesis Evangelion". Kiedy skończyłam szkolę podstawową i rozpoczęłam edukacje w szkole plastycznej zaczęłam szukać własnej drogi w rysunku.rze.pl :Ile czasu poświęcasz na narysowanie rysunku, komiksu?
Z.G.:Różnie, szkice ołówkiem powstają czasami w kilkanaście minut. Jeżeli rysunek powstaje na dużym formacie w jakiejś technice, która wymaga dużej precyzji zajmuje mi to kilka godzin, czasami cały dzień. Jeżeli chodzi o rysowanie komiksu jest to już bardziej złożona praca, której trzeba poświęcić dużo czasu, czasami nawet kilka miesięcy.

rze.pl :Jakim warsztatem się posługujesz?
Z.G.:Najbardziej lubię posługiwać się akwarelą i tuszem. Jednak czasami mieszam techniki i do moich ulubionych dodaję także kredki i pastele.rze.pl :Skąd czerpiesz wzorce, czym się inspirujesz ?
Z.G.:Jeżeli chodzi o pomysły, to przeważnie są to wytwory mojej wyobraźni. Oczywiście inspiruje się także innymi dziełami: filmem, muzyką czy innymi obrazami. Ale nie czerpie z nich bezpośrednio, są dla mnie czymś w rodzaju motywacji.

rze.pl :Masz może jakiegoś ulubionego artystę?
Z.G.:Obecnie nie mam idoli, jednak jest wielu rysowników których szanuje. Jednym z moich ulubionych jest szwajcar Thomas Ott. Jego komiksy stwarzają niepowtarzalny klimat. Gdy po raz pierwszy zetknęłam się z jego pracami byłam zachwycona. Poza tym podziwiam wielu japońskich rysowników: Yoshiyukiego Satdamoto, Mamoru Oshii, Tezuke Osamu, Katsuhiro Otomo.rze.pl :W Rzeszowie są organizowane spotkania dla miłośników mangi?
Z.G.:Spotkania Rzeszowskiej Akademii Komiksu są w WDK-u, tam miłośnicy mangi i anime mogą wspólnie oglądać najnowsze anime, wymieniać się mangami, dyskutować...rze.pl :A jak wygląda to na płaszczyźnie, powiedzmy ogólnopolskiej, czy są organizowane jakieś spotkania, na które przyjeżdżają wszyscy zainteresowani tą sztuka?
Z.G.:Tak, w ciągu roku odbywa się kilka konwentów mangi i anime w różnych miastach m.in. Baka we Wrocławiu, Dojikon w Krakowie, Asucon w Katowicach czy Reanimation w Bydgoszczy. Programy takich konwentów są różne, wszystko zależy od organizatorów, a czasami także od uczestników. Na każdym zjeździe zawsze można znaleźć projekcje najnowszych anime, ciekawe panele, konkursy, kupić mangi czy inne gadżety związane z tym hobby. Konwenty trwają przeważnie dwa lub trzy dni.

rze.pl :Brałaś udział w konkursie ogólnopolskim, czy mogłabyś powiedzieć kilka zdań na ten temat?
Z.G.:Konkurs był pomysłem organizatorów ogólnopolskiego Festiwalu Komiksu Japońskiego Reanimation 4 oraz wydawnictwa Kasen. Była to druga edycja tego konkursu. Wzięło w nim udział 47 prac, w tym moja która zajęła 6 miejsce i została wydrukowana w pokonkursowej
antologii. Było to dla mnie duże zaskoczenie.

rze.pl :Czy w najbliższym czasie planujesz wziąć udział w jakimś kolejnym konkursie?
Z.G.:Nie, obecnie przestałam się interesować konkursami, wolę rysować tylko dla siebie. Może kiedyś wyślę jeszcze jakąś gotową pracę, jeżeli będzie pasowała do tematu konkursu.rze.pl :Twoje zainteresowanie nie ogranicza się wyłącznie do mangi, co Cię jeszcze pasjonuje?
Z.G.:Oprócz komiksu i animacji interesuje się także historią sztuki, malarstwem, grafiką i rzeźbą ale również moją uwagę przyciągnęły nieme filmy.rze.pl :Twoje plany na przyszłość...
Z.G.:W tym roku rozpoczynam studia na uczelni artystycznej, jednak co będę robić za pięć lat tego nie wiem. Z pewnością będę nadal rysować komiksy. Jeżeli znajda się ludzie, którym przypadną one do gustu, to może w przyszłości zostaną wydane.

rze.pl :Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

rozmawiała Jadwiga Grys

Więcej szczegółów o mandze i anime znajdziecie na stronach:

www.fantazjan.pl
www.kasumi.pl
www.manga.pl

Archiwum Wywiad.rze,pl:

Dawno temu, w odległej galaktyce...czyli Rzeszowska Akademia Mocy

Wywiad z DDN

Wywiad z Januszem PłodzieniemNick
Treść komentarza
Wpisz ciąg znaków z poniższego obrazka
Kod obrazka